Шуменски университет „Епископ Константин Преславски”
Факултет по хуманитарни науки
План- конспект
на урок по История
Тема : Зараждане на национално самосъзнание
Изготвил: Проверил:
IV курс специалност:
Български език и История
Подпис:/…………………./
Шумен 2012г.
I. Тема на урока:
Зараждане на национално самосъзнание
II. Вид на урока :
комбиниран
III. Цели на урока :
1. Идеи:
Моята идея е да покажа ролята на книжовността, историята и
духовенството за зараждането на националното самосъзнание. Мястото
на Паисий и неговата „История славянобългарска” за формирането на
националното самосъзнание и огромният принос на „будителите” на
нацията.
2. Умения и компетенции:
- извличане и систематизиране на информация от писмени източници
и изображения
- установяване на причинно- следствени зависимости
3.
Понятия
: нация, национализъм, национално самосъзнание
IV. Акценти:
- Нация и национализъм
- Промени в идейия климат през XVIII в.
- Паисий Хилендарски
-
„ История славянобългарска”
- „Будителите” на нацията
V. Образователни технологии:
1. Методи :
- устни методи: беседа, разказ
- текстови методи: работа с исторически текст
- нагледни методи: снимков материал от учебника
2. Самостоятелна работа :
-
стр.129 в учебника( Изображение на българският герб) , учениците
разглеждат изображението и отговарят на въпросите - Какво
представлява българският герб? , На какво е израз българският герб ?
- стр. 129 в учебника ( Създаване на „История славянобългарска”),
учениците прочитат документа и отговарят на въпросите -
Към кого се
обръща Паисий в предисловието на „Историята” ? , Как Паисий
определя целта на своя книжовен труд ?, Кой българи укорява ?
- стр.130 в учебника ( трети и четвърти абзац за „История
славянобългарска), учениците прочитат текста и отговарят на
въпросите- Какво е прякото послание на „Историята”, освен като разказ,
който дава център на пробуждащото се национално самосъзнание? ,
Кои са тези две линии, в които се развива национланото осъзнаване?,
От какво е застрашен българския народ в Османската империя ?
VI. Дидактически средства:
-
учебник по „История и цивилизация” за 11клас , Просвета-София,
ЗП
Ход на урока
I.
Въведение
1.Организационен момент –
Добър ден, ученици. Казвам се Янислава
Здравчева, студентка 4 курс БЕИ в Шуменския университет. Този час ще
работим заедно и се надявам на вашето участие.
2.Въведение в историческото мислене
Възраждането е един от най-наситените периоди в българската история
– преход от средновековието към новото време. Това е преход от
затворения традиционен начин на живот към модерната епоха на
икономическо предприемачество, културни промени, борба за национално
признаване и за политическа независимост.
3.Актуализация на стари знания
В:
Кога започва Българското възраждане ?
О:
В българската историческа наука е утвърдена тезата, че Възраждането
започва в началото на XVIII в. и в общи черти приключва с
възсрановяването на българската държава през 1878 г. Редица от процесите
на модернизацията обаче продължават много по- късно.
В:
Кои са външните фактори повлияли на Българското възраждане ?
О:
На първо място това е „отварянето” на Османската империя. Макар и да
поддържат отдавна установения начин на живот и закони, консервативните
елементи в турското общество не могат да спрат неудържимото навлизане
на външния свят в икономиката, проникването на западни влияния,
движението на хора,стоки и идеи. Фактор в развитието на българското
население са и честите войни. Преминаването на войски, издръжката им,