ПЛАН-КОНСПЕКТ
на урок
по Методика на обучението по природознание
и родинознание в НУ
ТЕМА НА УРОКА
Дишане на животните и растенията
(Човекът и природата, учебник за 4 клас,автори:
Максим Максимов, Ани Епитропова, Булвест 2000)
Трите имена на студента:
1.
ТЕМА : Дишане на животните и растенията
1
2.
ОБОБЩЕНА ТЕМА : Жизнени процеси при растенията и животните
3.
ЯДРО:
Ядро No2 – Природни явления и процеси.
4.
СТАНДАРТ НА УЧЕБНОТО СЪДЪРЖАНИЕ: -Назовава основни
жизнени процеси в организмите.
5.
ПОДТЕМА: Как дишат растенията и животните
6.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ: -Познава някои от основните жизнени
процеси – хранене, движение, растеж, размножаване, и обяснява как
те протичат при растенията и животните.
-Свързва основните жизнени процеси с опазването на приридната
среда и живите организми.
7.
ЦЕЛИ НА УРОКА:
ОБРАЗОВАТЕЛНИ –Придобиване на знания за дишането на
животните и растенията. Учениците трябва да разберат и да
могат да обяснят как протича процеса на дишане при животните
и растенията. Разликата при дишането на жишането на
животните и дишането на растенията.
ВЪЗПИТАТЕЛНИ – Опазване на растенията – защо са важни.
8.
МЕТОДИ:
СЛОВЕСНИ: обяснение; беседа.
2
НАГЛЕДНИ: презентация, експеримент.
ПРАКТИЧЕСКИ: работа с учебника,упражнения.
ИГРИ: подреждане на срички
9.
ДИДАКТИЧНИ СРЕДСТВА – всичко,което се използва- презентации,
табла,постери,макети,модели и т.н
кръстословица
,
картончета с
картинки,презентация за раликата в дишането на хората и сухоземните
животни и рибите,експеримент с цвете и буркан, разбъркани срички.
10.
ПЛАН НА УРОКА
1)
Защо трябва да дишаме?
2)
Как дишат животните?
3)
Дишане на растенията?
11.ПОДРЕЖДАНЕ НА ДЪСКАТА
Кръстословица за
актуализиране на
знанията:
План на урока:
Игра на срички;
Домашно;
3
х
к л
м и н е р а л н и с о л
и
с и р
л с о
о т ф
р а и
о т л
д а
Дишане на животните и растенията
1.
Защо трябва да дишаме?
2.
Как дишат животните?
3.
Дишане на растенията?
ле-ро-въг-ди-ден-
ок-сид
ли-бе-ве-дро-бо
ле-хри
род-сло-ки
Домашна работа:
страница 23 от
учебната
тетрадка, задачи
1,2,3.
* Подчертаните изречения от таблицата не се записват на дъската,
сложени са само за пояснение към план конспекта.
12.ХОД НА УРОКА
1)
Организация на класа за работа:
Здравейте, ученици! Извадете
учебниците, тетрадките и химикалите си. Нека учебниците и
тетрадките да бъдат затворени.
2)
Актуализиране на опорни знания:
Деца, миналия час с вас
учихме как растенията произвеждат храна.
Приготвила съм ви една
кръстословица, ако я попълним правилно ще си припомним
основните елементи за храненето на растенията. (
Учителят чертае
на дъската кръстословицата и започва да задава въпроси на
децата)
-
Какъв газ отделят растенията при производството на хранителни
вещества? (уч-к: При производството на хранителни вещества
растенията отделят кислород.)
4
Предмет: | Човекът и природата |
Тип: | Планове |
Брой страници: | 13 |
Брой думи: | 1600 |
Брой символи: | 9357 |