Факултет по педагогика
Портфолио на проведена
Преддипломна педагогическа практика
в начално училище
за периода 15.02 - 26.02.21г.
ОУ "Васил Левски"- град Кнежа
Базов учител:
Надежда Цветкова- кл.ръководител IV клас
Изготвил:
Петя Павлова
Проверил:
................
Факултетен номер:
19200342241 /доц. д-р Янка Стоименова/
Специалност:
Начална училищна педагогика
ОКС:
магистър
Курс:
II- ри
e-mail:
petq.pavlova@abv.bg
Списък на учениците в класа: 17 ученика
1.
А.С.С-момче
2.
В.М.С-момче
3.
В.М.М-момиче
4.
В.М.Д-момиче
5.
Д.С.Е-момче
6.
Д.З.Р-момче
7.
Д.М.Д-момче
8.
К.Р.Б-момиче
9.
К.М.Х-момче
10.
М.А.Б-момиче
11.
М.Д.Т-момиче
12.
М.К.К-момче
13.
Н.С.К-момче
14.
П.К.П-момче
15.
С.Д.М-момче
16.
Т.Л.К-момиче
17.
Т.С.Ф-момче
ДНЕВЕН РЕЖИМ НА УЧЕНИЦИТЕ ОТ IV кл.
Първи час: 8:00-8:40
Втори час: 9:00-9:40
Трети час: 9:50-10:30
Четвърти час: 10:45-11:25
Пети час: 11:35-12:15
Шести час: 12:30-13.10
С Е Д М И Ч Н А П Р О Г Р А М А
за учебната 2020 /2021 година
/в сила от 04.02.2021 год./ на IV клас
Понеделник Вторник
Сряда
Четвъртък Петък
1
Математика
Математика
Англ.език
Англ.език
Математика-ИУЧ
2
Англ.език
БЕЛ
БЕЛ
Човекът и
обществото
ФВС
3
ФВС
Комп.моделиране
БЕЛ
Музика
Човекът и природата
4
БЕЛ
Музика
Математика
БЕЛ
БЕЛ
5
Човекът и
природата
БЕЛ- ИУЧ
Технологии и
Предприемачество
ФВС
БЕЛ
6
Изобразително
изкуство
ЧК
Час за спортни
дейности
Математика
15.02.2021г.- Понеделник
Първи час- Математика
Тема на урока
: Урок 77 ДЕЛЕНИЕ С ДВЕ ПРЕМИНАВАНИЯ
Вид на урока:
за нови знания.
Дидактическа цел на урока
: Да се усвои алгоритъма за писмено
деление на многоцифрени числа с едноцифрени с две преминавания.
Очаквани резултати
: Учениците да:
• усвоят алгоритъма за писмено деление на многоцифрени с
едноцифрени числа с две преминавания;
• усъвършенстват уменията си за намиране на неизвестен делител;
• развиват уменията си за самостоятелно решаване на текстови задачи
в косвена форма.
Методи за преподаване и учене
: беседа, анализ, обяснение.
Учебно-методически ресурси
: учебник, учебна тетрадка;
Насоки за организиране на учебната среда:
Работа в клас с учебника
и за домашна работа – в учебната тетрадка
Ход на урока
:
Учител:
Добро утро, ученици!
Ученици:
Добро утро!
Учител:
Имахте домашно – отворете да го проверим.
Децата правят устна проверка на домашната работа с помощта на
учителя.
Учител:
Отлично сте се справили. Пригответе се за устно смятане.
Погледнете към дъската.
На дъската са записани задачи за деление.
Учител:
Хайде да си припомним как се извършва делението. Има ли
остатък в първия пример? А в следващите?
Решават задачите.
Учител:
Сега да разгледаме
з
ад. 2. Отворете учебника на стр. 94.Имаме
да решим геометрична текстова задача. Прочетете задачата.
Готово ли е? Каква фигура имаме в задачата?
Ученици:
Квадрат.
Учител
: Да, квадрат, на който знаем обиколката. Нека да си
припомним коя фигура се нарича квадрат?
Ученици:
Четириъгълник с 4 равни страни и 4 прави ъгли.
Учител:
Правилно. А помните ли как се намира обиколката на
квадрат?
Ученици:
Като съберем страните му.
Учител:
Да. Но квадратът има 4 равни страни. Тогава можем ли да
намерим обиколката му, като умножим страната на квадрата по 4?
Ученици:
Да, можем.
Учител
: Тогава как да решим обратната задача – ако знаем обиколката
на фигурата, да намерим страната и?
Ученици:
Като обиколката разделим на 4.
Учител:
Правилно.Хайде да извършим делението на 6568 на 4.
Учител:
Ние с Вас сме извършвали деление на трицифрени числа с
едноцифрени с две преминавания миналата година. Хайде да приложим
тези знания.
Учителят демонстрира алгоритъма за деление и насочва учениците
към аналогията с това деление.
Учител:
Продължаваме със зад.3
.
Учител:
Ще решаваме примерите на дъската. Внимавайте при
делението.
Учениците прилагат алгоритъма за деление. Учителят подпомага
работата им.Ако има грешки, ги поправя.
Учител:
Не забравяйте, че след като получите частното, трябва да
направите проверка, като използвате, че частното умножено по
делителя е равно на делимото.
Учител:
Ще разгледаме зад. 4. Иван и Лили са извършили деление на
числата 7920 и 3. Кой е сгрешил при пресмятането?
Ученици:
Иван е пресметнал вярно.
Учител:
Да, така е. Лили е пропуснала да запише нулата в края на
частното. Важно е да се припомни начинът на определяне броя на
цифрите в частното. В тази задача то трябва да има 4 цифри, а не 3.
Учител:
В зад. 5 имаме 3843 декара, засети с пшеница, а също и
площи, засети с ечемик и царевица. Как ще намерим колко декара
фермерът е засял с ечемик?
Ученици:
Като декарите, засети с пшеница, разделим на 3, защото
пшеницата е засята на 3 пъти по-голяма площ.
Учител:
Как ще намерим колко декара е засял с царевица?
Ученици:
Като декарите, засети с пшеница, умножим по 2.
Учител:
Правилно. Сега трябва да намерим колко декара общо са
засети със зърнени култури-като съберем декарите, засети с пшеница, с
ечемик и с царевица.
Учител:
Решението може да се запише с един числов израз по следния
начин: : 3843 дка + 3843 дка:3 + 3843 дка.2 =………….
Задачата се решава самостоятелно, след което се прави фронтална
проверка.
Учител:
Ще завършим часа с решението на зад. 6. Хайде да си
припомним какви геометрични тела познаваме?
Ученици:
Куб
Ученици:
Паралелепипед;
Ученици:
Пирамида, кълбо
Ученици:
Конуси;
Учител:
Добре, запишете ги в тетрадките си и срещу всеки вид
запишете броя им.
Учител:
Този час извършвахме деление с две преминавания. Видяхте,
че то е аналогично на делението на трицифрено с едноцифрено число.
Не забравяйте начина на определяне броя на цифрите в частното.
Работихте добре.
За домашна работа : в учебната тетрадка зад. 1, 2, 3 от урока.
Свободни сте, ученици.
Ученици:
Довиждане!
Математика за 4. клас
Автор: Габриела Кирова, Даниела Парушева, Златина
Шаркова, Ирена Пушкарова, Теодоси Витанов
Издателство: Анубис
*************************************************************
*************************************************************
*************************************************************
Четвърти час- БЕЛ
Тема на урока:
Части на речта.Числително име.Видове
Вид на урока:
Урок за нови знания
Цели на урока:
Образователни цели:
Въвеждне на понятието “числително име”
Учениците да изградят умения за разграничаване на
видовете числителни имена – числителни редни и
числителни бройни имена
Да се упражни употребата на числителните бройни и
числителни редни имена в зависимост от комуникативната
ситуация;
Възпитателни цели:
Учениците да се убедят в необходимостта от правилната
употреба на различните видове числителни имена;
Учениците да се убедят в изразителните възможности на
българския език;
Повишаване степента на самостоятелност и самоинициатива
на учениците в часовете по Българския език;
Обогатяване на активния речник на ученика
Методи на работа:
беседа
самостятелна работа
Материали:
Тетрадка за работа в клас
Учебник
Очаквани резултати:
разграничаване и употребяване на числителните имена
правелно изговаряне на числителните имена
Ход на урока
Актуализиране на стари знания.
Учител:
Здравейте, ученици!
Ученици:
Здравейте, госпожо!
Учител:
Справихте ли се с домашната работа?
Ученици:
Да.
Учител:
Моля да внимавате през този учебен час, за да може да
усвоите новия материал.
Учител:
Ученици, днес темата с която ще ви запозная е -
Части на речта.Числителни имена.Видове
/Записваме на дъската темата на урока/
Учениците прочитат темата от дъската и я записват в тетрадките си.
Учител:
Отворете сега учебника на страница 61. Кой ще прочете
условието на първа задача?
/дете чете/
Учител:
Погледнете думите в прозорчето, които трябва да поставим.
Хайде сега по желание един от класа да прочете текста с поставените
думички.
/Ученик прочита текста/
Учител:
Браво справяте се отлично, но сега искам да препишете
първата задача и в учебните си тетрадки.
Ученици:
Готови сме.
Учител:
Днес ще се запознаем с числителните имена.
Хайде сега всички погледнете в прозорчето със син цвят.
Учител:
Всъщност числителното име е дума, която обозначава
бройката или количеството, като: едно, две, три и т.н или обозначава
поредното място на предмети – първи, втори...
Затова числителните имена се делят на два вида- числителни бройни и
числителни редни.
Нека да се опитаме да направим втора задача.
Учител:
Готови ли сте със задачата?
Ученици
:Да
Учител
:Кои съществителни имена открихте?
Ученици:
две,първи,втори,трети...
Учител:
А сега може ли да ми кажете, кои са бройни и кои редни?
Ученици:
Две- бройно
Първи,Втори,Трети- редно
Учител:
Браво!Доволна съм от вас, справяте се отлично.
Нямаме много време, затова си запишете за домашна работа:
Задача 3 и 4 от 62 страница и следващият час ще продължим с
упражнения.
Часът приключи и може да излизате в междучасие!
Български език и литература 4 клас.
Тип издание:Учебници и учебни тетрадки
Автори: М. Герджикова, С. Вълкова, Д. Василева, А. Янкова
Булвест 2000
*************************************************************
*************************************************************
*************************************************************
Пети час- Човекът и природата
Тема на урока:
Разтеж и развитие на растенията
Вид на урока
: Нови знания
Цели на урока:
Образователни цели:
Придобиване на знания за разтежа на растенията.
Учениците трябва да могат сами да разберат и обяснят как растат
растенията
Учениците да откриват самостоятелно разликата между
дишането на животните и дишането при растенията.
Възпитателни цели:
Изграждане на умения и компетенции за спомагане на разтежа
на растенията.
Изграждане на специално отношение към заобикалящата ни
среда.
Методи на обучение:
беседа
наблюдение
дискусия
работа с учебник
Ход на урока
Актуализиране на старите знания.
Учител:
Добър ден, ученици!
Ученици:
Добрър ден, госпожо!
Мотивиране на темата.
Учител:
Миналият час имахме упражнения към предишният урок,
затова днес преминаваме към новият урок- Разтеж и развитие на
растенията.Моля отворете работните тетрадки и си запишете
заглавието на новят урок!
Ученици:
Добре, госпожо!
Учител:
Разтежът и развитието са основни жизнени процеси, които са
характерни за всички организми.Разтежът е процес на увеличаване на
размерите и масата на организмите, а развитието е процес на
качествени изменения в организма- появяване на нови органи и
функции.Разтежа и развитието са взаимно свързани
процеси.Развитието при повечето растения започва от семето и тези
растения се наричат семенни растения.Хайде сега всички да погледнем
първата картинка от учебника на страница 78.
Ученици:
Готово!
Учител:
Има два вида семенни растения- покритосеменни и
голосеменни.При голосеменните растения семената се разполагат на
открито върху люспите на шишарките, а при покритосеменните
Предмет: | Информатика, ИТ |
Тип: | Общи материали |
Брой страници: | 14 |
Брой думи: | 701 |
Брой символи: | 6296 |