Пловдивски университет „ Паисий Хилендарски „
Педагогически факултет
Катедра Начална и Предучилищна педагогика
Магистърска програма
по:
Езиково и литературно развитие в предучилищна и начална училищна
възраст
Курсова работа по:
Методика на обучението по човек,природа,общество
Разработил: Проверил:
Ивелина Дженкова Недева гл.ас. д-р Бистра Ангелова
Фак. №: 1106518008
План – конспект на урок по човекът и природата за 4 клас
I Раздел: Вещества от живата и неживата природа в живота на хората
II Тема на урока : Опазване чистотата на почвата
III Тип на урока: За нови знания
IV Цели на урока:
1. Да се усвоят знания за основните замърсители на почвата и за
значението на опазване на чистотата й
2. Да се формира активна гражданска позиция
V Основни представи и понятия
1. За разширяване и затвърдяване : източници на замърсяване и обекти
на замърсяване
2. Нови : сметище
VI Система от подходи и методи – беседа, работа с илюстративния
материал, обсъждане
VII Междупредметни връзки
1. Български език и литература; развитие на комуникативни умения
2. Изобразително изкуство – илюстриране на текст
3. Човекът и обществото : взаимовръзка между околната среда и
здравето на човека
Ход на урока
1. Уводна част
а. Актуализиране на стари знания
У-л – Ученици , кой ще прочете въвеждащия текст на урока на стр. 20
У-л – Да припомним основните замърсители на въздуха
У-к – Въздухът се замърсява от фабриките и заводите, които изпускат в
атмосферата газообразни и прахообразни замърсители , от изгорели газове,
които изхвърлят колите, пушачите също замърсяват въздуха.
У-л – А на водата?
У-к – Водата се замърсява от изхвърлени в нея отпадъци, от отровни и
други вредни вещества, които се изхвърлят от заводите и фабриките, от
прекомерна употреба на минерални торове в селското стопанство.
У-л – Точно така, ученици. Да обобщим, чия дейност замърсява въздуха и
водата?
У-к – Човешката дейност
У-л – И в тази връзка трябва ли хората да допускат безконтролно
замърсяване на водата и въздуха?
У-к – Не
У-л – Защо?
У-к – Защото природата може да съществува без хората, но хората не
могат да съществуват без природата.
У-л – По какъв начин се контролира тази опасна за околната среда
човешка дейност?
У-к – Въвеждат се закони, с които се задължават заводите и фабриките да
пречистват отпадните си води, конструират се безвредни за околната среда
превозни средства, които не използват бензин и нафта, а електричество.
Освен това отпадъчните газове се пропускат през прахоуловители, през
филтри или промивни кули. Много важна човешка дейност е залесяването
на голи пространства.
У-л – Много добри отговори чух. Припомнихме замърсителите на въздуха
и водата. Припомнихме и дейностите, които не позволяват да се
замърсяват безконтролно въздухът и водата.
Този час ще говорим за опазване чистотата на почвата. Въвеждащият текст
в учебника завършва с въпрос „Дъждът отмива праха, но къде го отнася”
У-к – Отнася го в почвата
У-л – Разгледайте илюстрациите на стр. 20. Кой ще коментира?
У-к – Заводите изпускат от комините си вредни вещества в атмосферата,
но когато вали дъжд тези вредни вещества се отлагат в почвата и всъщност
и тя се замърсява.
У-л – Само от заводите и фабриките ли може да се замърси почвата?
У-к – Почвата може да се замърси и от хвърлени отпадъци.
У-л – Правилно. Когато вали дъжд, дъждовната вода отмива вредните
вещества, които понякога дори са отровни и ги отнася в почвата.
У-л – Може ли да посочите други замърсители на почвата? Например в
селското стопанство.
У-к – Прекомерното наторяване и пръскане на растенията.
У-л – Химичните вещества, които се използват за наторяване и пръскане
срещу вредители и болести по растенията също отиват в почвата и я
замърсяват.
У-л – Може ли замърсената почва да застраши здравето на хората? Нека
разсъждаваме върху третата илюстрация на тази страница
Предмет: | Човекът и природата |
Тип: | Курсови работи |
Брой страници: | 12 |
Брой думи: | 2541 |
Брой символи: | 15882 |